Mis on stantsimine?
Kes on meie sotsiaalmeedial silma peal hoidnud või üleüldiselt mõne trükitöö protsessiga kokku puutunud, on kuulnud palju sõna stants või stantsimine. See on oluline etapp pea kõikide trükitööde valmimise juures, aga mida stantsimine tegelikult siis endast kujutab?
Stantsimine
… on protsess, mille käigus lõigatakse trükimaterjalist (paberist, papist või kartongist) välja spetsiifilised kujundid ja/või antakse neile erinevaid vorme spetsiaalse stantsivormi abil. Stantsimine annab trükistele erilise kuju ja viimistluse, tõstes seeläbi esile nende visuaalset atraktiivsust ja funktsionaalsust.
Meie trükikojas kasutatakse stantsimist lauamängude, papp raamatute, pakendite (karbid, ümbrised jne.), puslede, voldikute, dokumendi kaante, kiirköitjate ning palju muu jaoks. Isegi kui on vaja paber pooleks murda, kasutame stantsimasinat (soonimine), et murdekoht oleks kindlalt korrektses kohas.
Stantsimiseks kasutatakse erilist vormi. Vineerplaadi külge on kinnitatud metall terad, mis moodustavad soovitud kuju. Metall terasid kasutatakse erinevaid – vastavalt sellele, kui tugevat lõike/murde kohta on vaja. Stantsimise täpsus ja kvaliteet ületavad sageli teisi lõikemeetodeid, nagu CNC-pingid või plotterid, mis on küll sobilikud üksikute näidiste tegemiseks, kuid ei suuda pakkuda sama kvaliteedi ega hinnaga lõpptulemust. Stantsida saab erinevaid materjale nagu näiteks paberit, kartongi, köitepappi, lainepappi, magnetit ja plastikut.
Stantsimise protsess
1. Stantsivormi valimine
Stantsimise protsess algab stantsivormi valimisest. Meie 20 aastase töökogemuse juures on kogunenud palju erinevaid stantsivorme, mida saab ikka ja jälle kasutada, kui see projektile sobib. Kui meil aga toote jaoks sobivat stantsi ei ole, tuleb see tellida. See on ehk kõige aeganõudvam ja kallim protsess kogu trükitöö juures. Vorm jääb alles, et seda ka järgmine kord kasutada.
2. Stantsivormi seadistamine
Kui vorm valitud ja trükk valmis stantsimiseks, kinnitatakse stantsivorm stantsimasina külge. Neid on meie trükikojas kolm erinevat. Stantsimine on pool käsitöö ja pool masinatöö. Sellel peab alati olema inimene juures, kes trükipoognaid vahetab ning protsessi jälgib.
3. Järeltöötlus
Stantsimine tehakse üldiselt viimase tehnilise sammuna kogu trükiprotsessi juures, seega peale seda on vaja vaid trükitooted kokku voltida või koguda või kleepida – sõltub mis tootega tegu. Järeltöötlusena saame stantsimasinatega teha ka suru- või pimetrükki, aga nendest räägime lähemalt juba järgmises postituses.
Nagu näha, on stantsimine üks väga oluline etapp trükitöö valmimise juures. Loodame, et nüüd on Sul järgminekord kindlam tunne rääkida kaasa oma trükitöö stantsimisest. Aitäh lugemast ning järgmise korrani!