Ofsettrükk või digitrükk: kumba valida?

Trükimaailmas on ofsettrükk ja digitrükk kaks peamist tehnoloogiat, mida erinevate trükiste loomisel trükikodades kasutatakse. Mõlemal meetodil on oma unikaalsed eelised ja kasutusalad, olenevalt trükise kogusest, kvaliteedinõuetest ja ajakavast. Tutvustame lähemalt, mille poolest ofset- ja digitrükk erinevad ning vaatleme mõlema meetodi plusse ja miinuseid. 

Ofsettrükk

Ofsettrükk on traditsiooniline trükimeetod, mis on kõrgelt hinnatud oma kvaliteedi ja efektiivsuse poolest suurte koguste trükkimisel. Trükkimine käib nii, et trükitav kujutis vormitakse metallplaadile. Seejärel pannakse trükiplaat masinasse ning lisatakse värvid. Ofsettrüki masinasse lisatakse ainult kolm põhivärvi: sinine, punane ja kollane ning nende segunemisel tekivad teised vajaminevad värvid. Plaadilt edastatakse kujutis kummimantlile ja seejärel paberile.

Plussid

Kvaliteet: Pakub ühtlast kõrgkvaliteedilist trükki, eriti detailirikaste ja värviliste kujunduste puhul. 

Mitmekülgsus: Võimaldab trükkida erinevatele materjalidele, sealhulgas paberile, kartongile ja plastikule. 

Kulutõhusus suurtes kogustes: Ühiku hind väheneb märkimisväärselt suuremate trükikoguste puhul.

Miinused

Ettevalmistusaeg- ja kulud: Ofsettrükk nõuab trükiplaadi valmistamist, mis suurendab väikeste trükikoguste puhul hinda ja ajakulu. 

Vähem paindlik: Muudatuste tegemine pärast protsessi algust on keeruline ja kulukas.

  • Ofsettrükk trükimasin

Millal kasutada ofsettrükki?

Ofsettrükk sobib ideaalselt suuremahuliste projektide jaoks, kus on palju erinevaid disainielemente ning oluline on kõrgeim kvaliteet. Ofsettrükiks sobivad ideaalselt näiteks brošüürid, kalendrid ja pakendid. See on eelistatud valik ka materjalide puhul, mis vajavad erilist järeltöötlust nagu UV-lakkimine või fooliumtrükk.

Digitrükk

Digitrükk on kaasaegsem trükimeetod, mis prindib kujutised otse paberile digitaalsete failide, näiteks PDF-i või JPG põhjal. See on paindlik lahendus väiksematele trükikogustele ja kiiretele tähtaegadele. 

Plussid

Kiirus: Digitrükk ei nõua erilist ettevalmistust, seega töö saab trükitud kiiremini, eriti väikeste trükikoguste ja isikupärastatud trükiste puhul. 

Paindlikkus: Lihtne teha viimasel hetkel muudatusi ja kohandusi. Lihtne trükkida tooteid, mille sisu on muutuv (visiitkaardid, sedelid)

Miinused

Ühiku hind: Võrreldes ofsettrükiga on suuremate koguste puhul ühiku hind kõrgem.

Kvaliteedi variatsioonid: Kuigi kvaliteet on digitrüki puhul kõrge, ei pruugi see jõuda ofsettrükis saavutatava tasemeni, kui kujunduses on liigselt pisidetaile.

  • digitrükk masin

Millal kasutada digitrükki?

Digitrükk on suurepärane valik väiksemate trükikoguste, isikupärastatud trükiste (kutsed, kupongid, visiitkaardid jms) ja projektide puhul, millel on lühike tähtaeg. Samuti on digitrükk kasulik muutuvate andmetega trükiste jaoks, nagu näiteks nummereeritud piletid või aadressiga personaliseeritud kirjad.


Valik ofsettrüki ja digitrüki vahel sõltub mitmetest teguritest nagu trükikogus, kvaliteedinõue, eelarve ja tähtaeg. Tellimust töösse andes ei olegi eeldatud, et klient peab teadma, millist trükki ta soovib või vajab. Selleks on teile abiks meie kogenud projektijuhid, kes aitavad teha otsuse, milline trükimeetod on sobivaim teie projektile. Loodame, et see artikkel oli abiks, et mõista vahet nende kahe trükimeetodi vahel.

Küsi pakkumist